IMG 3159

«Із славного Твого Успення небеса радіють і ангельське військо веселиться, а вся земля зворушено співає висхідну пісню тобі, Матері Господа всіх: Ти, що мужа не знала, пресвята Діво, визволила рід людський від прабатьківського засуду» (Із стихирів свята).
Минає час, змінюються людські покоління, а Пресвята Діва Марія непорушно стоїть у Страдчі і тішиться кожною християнською душею, що приходить до Неї за розрадою. Протягом століть щороку спішать вірні 28 серпня на храмовий празник Успення Пресвятої Богородиці, щоб отримати повний відпуст. І цього року Пречиста Діва Марія, як завжди, благословила своїх дітей на святій Страдецькій горі.
Святкування храмового празника Успення Пресвятої Богородиці розпочалося увечері 27 серпня Чином Соборування, згодом було відслужено Святу Літургію і відбувся молитовний похід Хресною Дорогою. Усю ніч вірні мали змогу користати поживу з невичерпного духовного джерела Божої Матері, а наступний святковий день розпочався з Утрені та водосвяття. Кульмінацією свята, як годиться, були Свята Літургія та Суплікація. Вірні також мали змогу послухати святкові проповіді отців Івана Глови та пароха храму отця Івана Колтуна.

IMG 3183

Пасха Богородиці
З проповіді о. Івана Глови на храмовий празник Успення Пресвятої Богородиці
Сьогодні будемо говорити про ще одну вершину – Пасху , що означає вихід. Пасха Ісуса – це перехід від смерті до життя, а Пасха Богородиці – це перехід віз земного життя до небесного. Це свято ми ще називаємо Успенням. Пояснення, як саме Богородиця перейшла до вічності, можна прослідкувати у такому тексті Святого Письма: « Для мене бо життя – Христос, а смерть – прибуток. Коли живу у цьому смертному тілі, то можу щось корисного зробити, та що вибрати – не знаю. Тягне бо мене на два боки: хотілось би мені померти, щоб із Христом бути, бо так набагато краще». Саме цей текст є наче відображенням життя Марії, який показує, що, будучи на землі, Вона цілковито розуміла, чого хоче – пізнати Господа Бога. Ісус є Той, який допомагає Богородиці перемогти страх. Коли задумаємося над своїм життям, то зрозуміємо, що гріх є ознакою смерті. У кожної людини у відповідні моменти є певні страхи: втратити владу, довіритись певній людині, прийти до щиросердечної сповіді. Саме цей страх говорить про те, що ми боїмося зустрічі з Богом, боїмося померти. І кожного разу, коли чогось шукаємо у своєму житті, ми стаємо подібними до фараона, який хотів мати владу у своїх руках і коли Бог давав знаки, усе роби для того аби не піддатись волі Господній. І чому ми часто у своєму житті буваємо під різним впливами і боїмося довіритись Господу Богу? Візьмімо собі за приклад Пресвяту Богородицю: коли Вона побачила ангела Господнього, то сказала : « Нехай станеться по слову Твоєму, я раба Господня». Кожне наше життя сповнене переживань. Буває, що дар Божий, який мав би бути для Його прослави, нами починає володіти, тобто те, чого ми добивалися і прагнули: влада, вплив. І доходить до того, що вони починають керувати нами. Коли ми маємо якісь значні досягнення, то уподібнюємося до людини, яка каже: « Я не хочу вмирати, мені є так добре». Ісус Христос показує приклад, як потрібно віддавати себе людям. Богородиця, подібно до Христа, теж осягнула вічність, відчула перехід від земного життя до вічного.
Друга частина Пасхи Богородиці – це входження Марії у славу. Текст, який найкраще відображає це свято: «Прийдіть, благословенні Отця мого, візьміть у спадщину Царство, що було приготоване від створення світу, бо я голодував, і ви дали мені їсти, був спраглий, і ви мене напоїли, чужинцем був, і ви мене прийняли».
Яке значення має сьогоднішнє свято? Що означає Внебовзяття Марії? Найперше полягає у тому, що Марія зрозуміла: Слово Боже потрібно сприймати у найменших дрібницях. Спасіння починається з дрібних речей. Марія, будучи матір’ю Ісуса, від самого Його Різдва, служила Йому та людям навіть тоді, коли здавалось, що сенс її життя втрачено. Вона служила першим християнам, які старались прославляти Ісуса Христа. Маємо зрозуміти, що наше життя найперше полягає у тому, щоб віднайти славу вічну, віднайти Бога у своєму серці. Часто ми запитуємо себе: коли вже я нарешті нормально почну жити? Коли минуться випробовування? Просімо Господа , щоб ми виконували Божу волю тут і тепер. Не шукаймо Бога десь далеко, він є поряд у наших ближні, у наших серцях».


IMG 3224

Вчитися слухати
З проповіді о. Івана Колтуна у день храмового празника Успення Пресвятої Богородиці
«Людина не чує, що Бог від неї хоче. Буває, що вона не знаходить собі місця у цьому світі, бо не чує Бога. Ті, які приходять у світ, мають слухати. Можливо, хтось, будучи на нашому місці, міг би зробити набагато більше, але Господь вибрав нас, часто не знаючи для чого. Спілкування у молитві ц не є вимагати, тобто тільки просити чогось. Звертаючись до Особи Преблагословенної Діви Марії, бачимо, що саме Вона є Матір’ю слухання. Чи багато ми чуємо, як говорить Вона? Чуємо її, коли Ісус загубився у храмі, пізніше – на весіллі у Канні Галилейській. Пізніше чуємо у Євангелії, що Вона була під Хрестом. Коли була маленькою дівчинкою, її відали до храму, де вона молилася. Згодом Бог прислав Їй ангела і запитав, чи Вона погоджується стати Матір'ю Сина Божого і отримав у віповідь «Так». Ми ж часто не довіряємо Богові, не чуємо Його. Преблагословенна Діва Марія не думала над тим, як усе відбуватиметься, Вона цілковито довірилася Богові, розуміючи, що її могла чекати смерть. Але Бог усе вирішує: посилає до святого Йосифа ангела. Тому так важливо слухати Божу волю: приймати те, що відбувається для нас у світі. Хоча це часто дуже важко, воно може суперечити нашому розумінню щастя, але людина, яка уподібнюється до Преблагословенної Діви Марії, має старатися слухати . У житті ми хочемо від усіх захисту, хочемо, щоб усі були до нас милосердними. Важливо почути те, що до нас говорить Бог. Інколи для цього варто кудись поїхати, побути у спокої.
Зичу сьогодні уподібнюватись до Преблагословенної Діви Марії, бути такими, як Вона: не лише покірними і слухняними, а й вміти слухати інших. Пам’ятаймо, що завдяки одній Жінці ми причащаємося Тіла і Крові Ісуса Христа. Через одне «Так» Преблагословенної Діви Марії Бог замешкує тепер у нас. Тому вміймо слухати, як Вона, стараймося почути один одного і не тільки чекаймо захисту від Бога, а даваймо захист іншим: своїм рідним та близьким. Діва Марія цілковито себе віддала Богові і Він провадив її. Ціле своє життя Вона була готова жертвувати - від Благовіщення до Голгофи. Коли Христос ішов до людей, Вона розуміла, що завдання Його з 12 років було служити іншим. Бог винагородив ЇЇ тим, що Вона просто уснула і кріпить сьогодні нас на дусі, дає сили, тримає нас під своїм омофором, заохочує сьогодні цілковито слухати Бога. Вчімося слухати, і багато проблем у нашому житті буде вирішено».